Widzę zamiast nienawidzę. O sposobach na świat bez nienawiści.
Jak od słów pełnych złych emocji przejść do dostrzegania drugiego? Nic trudnego. Wystarczy ze słów “nienawidzę cię” wykreślić kilka zbędnych liter. W ten sposób powstanie nowa jakość - widzę cię! Bo o to właśnie chodzi Fundacji im. ks. Jana Kaczkowskiego - o zmianę perspektywy.
2019-08-29, 15:48

19 września 2019 w Oliwskim Ratuszu Kultury w Gdańsku odbędzie się, organizowane przez Fundację im. ks. Jana Kaczkowskiego, wydarzenie pod hasłem “Widzę zamiast nienawidzę. O sposobach na świat bez nienawiści”. Podczas spotkania zaproszeni goście opowiedzą o swojej walce z wszechobecnym hejtem oraz wezmą udział w debacie. Wśród zaproszonych prelegentów znajdują się Aleksandra Dulkiewicz, profesor Cezary Obracht-Prondzyński, Zofia Lisiecka, Przemek Staroń, Patrycja Tempska oraz ksiądz Mieczysław Puzewicz. 

Celem debaty jest wspólne poszukiwanie rozwiązań, wypracowanie konkretnych typów działań, sprawdzających się w walce z nienawiścią, brakiem empatii, niedostrzeganiem drugiego człowieka - zarówno na płaszczyźnie jednostki, jak i rodziny, grupy, miasta, czy całego kraju. To dyskusja o tym, jak budować nowe pokolenia bez nienawiści, jak nauczyć ludzi widzieć innych, jak razem stworzyć społeczeństwo pełne szacunku i otwartości. 

- W dzisiejszym świecie, w którym wszędzie dookoła szerzy się hejt, chcemy dołożyć swoją 

cegiełkę do budowy lepszego społeczeństwa. Chcemy dać sobie i Wam pretekst do szukania tego, co nas łączy, a nie dzieli. Bądźmy w opozycji do nienawiści! Wspólnie postarajmy się zacząć widzieć zamiast nienawidzić - mówi Anna Cina-Ciskowska, Prezes Fundacji. 

Fundacja im. ks. Jana Kaczkowskiego, choć działa zaledwie od roku, nie zwalnia tempa. Zgodnie z ideą jej patrona, stara się choć trochę zmieniać świat na lepsze. Organizowane w Oliwskim Ratuszu Kultury spotkanie pod hasłem #widzęzamiastnienawidzę to wydarzenie poprzedzające przypadającą na następny dzień Galę wręczenia nagrody “Okulary ks. Kaczkowskiego - Nie widzę przeszkód”. W tym roku fundacja wręczy nagrodę #okularykaczkowskiego, #niewidzęprzeszkód po raz pierwszy. Trafi ona do osób, które z zaangażowaniem działają na rzecz innych. W kapitule konkursu znaleźli się m.in. Jerzy Stuhr, Piotr Żyłka czy Kapsyda Kobro-Okołowicz. 

-Wszystkich, którzy chcą porozmawiać o tym, jak w opozycji do nienawiści zacząć widzieć drugiego człowieka, zapraszamy 19 września na godzinę 18.00 do Oliwskiego Ratusza Kultury. Moderatorem spotkania będzie redaktor Piotr Jacoń – ​dodaje Małgorzata Regosz-Kaczkowska, Koordynator ds. Rozwoju Fundacji im. ks. Jana Kaczkowskiego. 

Program wydarzenia:

Aleksandra Dulkiewicz Prezydent Gdańska, prawniczka z wykształcenia Jak nienawiść szkodzi wspólnocie? 

Prof. Cezary Obracht-Prondzyński socjolog, antropolog i historyk z Uniwersytetu Gdańskiego, prezes Instytutu Kaszubskiego Władza a nienawiść - we władzy nienawiści. 

Zofia Lisiecka prezeska zarządu Fundacji Edukacyjnej ODiTK, członkini gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania Czy możliwe jest systemowe uczenie dzieci szacunku i solidarności? 

Przemek Staroń nauczyciel etyki i filozofii w II LO w Sopocie, Nauczyciel Roku 2018 Gdzie się podziały autorytety? 

Patrycja Tempska prowadzi dział interwencji w Samurai Labs, laboratorium sztucznej inteligencji zajmującym się wykrywaniem przemocy internetowej Świat bez nienawiści. Czy sztuczna inteligencja może nas wesprzeć? 

Ks. Mieczysław Puzewicz współzałożyciel Centrum Wolontariatu w Lublinie, wieloletni rzecznik prasowy lubelskiej kurii Jak patrzeć, żeby widzieć potrzeby innych ludzi? 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Wydarzenie na FB: http://bit.ly/widzęzamiastnienawidzę

 

 

Kontakt dla mediów: Marta Szadowiak, Projekt PR, pr@projektpr.pl, tel. 502 404 394

KONTAKT / AUTOR
Piotr Węgierski
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.