Władza algorytmów. Cyfrowe portrety, które rządzą światem
Żyjemy w czasach Internetu i wszechobecnych algorytmów. To, co jeszcze do niedawna wydawało się jedynie fikcją i co stworzone zostało, by ułatwić nam odbiór treści dostosowanych do naszych zainteresowań, dziś rządzi naszym światem. Każda informacja, którą pozostawiamy w sieci, każde słowo, każdy ruch śledzony jest przez miliony algorytmów, które tworzą nasz cyfrowy portret i decydują o tym, co widzimy, z kim się komunikujemy, co czytamy i jakie decyzje podejmujemy.
2019-12-12, 14:39

Odkąd na łamach The Observer w 2017 r. ukazał się pierwszy artykuł o Cambridge świat wstrzymał oddech. Dzisiaj coraz głośniej mówi się o wykorzystaniu danych zgromadzonych przez Cambridge Analytica w wyborach prezydenckich w USA i referendum BREXiTowym. Dociera już do nas, że to, co sami stworzyliśmy, zaczyna nami rządzić, zmieniając rzeczywistość.

Czy wraz z zyskaniem wszelkich dobrodziejstw Internetu straciliśmy też wolność wyboru, prawa dostępu do informacji, prywatność, wolność słowa? Dokąd jako ludzkość zmierzamy? Czy sami wprowadziliśmy w życie wizję inwigilowanego na każdy sposób społeczeństwa opisanego przez Georga Orwella? Na te i inne pytania dotyczące przyszłości świata odpowiedzą podczas eksperci zaproszeni przez Wyższe Szkoły Bankowe podczas pierwszej #DebatyWSB: „Władza algorytmów. Nasze cyfrowe portrety, które rządzą światem.”

Gościem specjalnym spotkania będzie Michał Kosiński – psycholog społeczny, wykładowca Uniwersytetu Stanforda, data scientist zajmujący się badaniem ludzi poprzez pozostawiane przez nich cyfrowe ślady; Jeden z czołowych specjalistów w dziedzinie psychometrii na świecie, autor ponad 70 artykułów naukowych poświęconych tematyce cyfrowych profili, koordynator projektu myPersonality, w ramach którego 150 badaczy z całego świata przeanalizowało profile 8 milionów użytkowników Facebooka.

 

W debacie wezmą również udział: blogerka i felietonistka Kataryna, Maciej Gajek - dziennikarz, współautor podcastu „Instrukacja obsługi świata”, Monika Bartczak, wykładowca WSB w Toruniu, prawniczka, która specjalizuje się w tematach związanych z ochroną prywatności. Spotkanie poprowadzi dr Maciej Kawecki, Dziekan WSB w Warszawie, adwokat, koordynator prac nad reformą ochrony danych osobowych oraz dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji w latach 2016-2019.

Pierwsza #DebataWSB już 18.12.2019 roku o godz. 18.00 w Centrum Zielna, przy ul. Zielnej 37 w Warszawie. Wstęp na wydarzenie jest wolny, wystarczy pobrać bezpłatny bilet: https://evenea.pl/event/debatawsb/

 

Partnerem debaty jest Projekt PR

 

Prelegenci:

Michał Kosiński – psycholog społeczny, wykładowca Uniwersytetu Stanforda, data scientist zajmujący się badaniem ludzi poprzez pozostawiane przez nich cyfrowe ślady; Jeden z czołowych specjalistów w dziedzinie psychometrii na świecie, autor ponad 70 artykułów naukowych poświęconych tematyce cyfrowych profili, koordynator projektu myPersonality, w ramach którego 150 badaczy z całego świata przeanalizowało profile 8 milionów użytkowników Facebooka.

Katarzyna Sadło – zawodowo związana z trzecim sektorem, trenerka i konsultantka specjalizująca się w prawnych aspektach funkcjonowania organizacji pozarządowych. Aktywna komentatorka życia publicznego, pod pseudonimem Kataryna prowadziła jednego z pierwszych blogów politycznych w Polsce a ujawnienie jej tożsamości przez „Dziennik" stało się przyczynkiem do debaty o prawie do anonimowości osób zabierających głos w przestrzeni publicznej. Od niedawna felietonistka „Plusa MInusa”. Na twitterze obserwuje ją ponad 60 tysięcy osób.

Maciej Gajek – jest dziennikarzem „Newsweeka”, wydawcą strony głównej, stałym współpracownikiem „Forbes Women Polska” oraz redaktorem prowadzącym specjalnych wydań „Newsweeka” o nowych technologiach. Pisze o gospodarce cyfrowej oraz wpływie technologii na człowieka – zwłaszcza o tym, jak sztuczna inteligencja wpływa na biznes i społeczeństwo. Współprowadzi podcast „Instrukcja Obsługi Świata”.

Monika Bartczak – wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa do prywatności, prawa własności intelektualnej, nowych technologii i obszaru social – media; doradca przedsiębiorców, fundacji i konsultant kancelarii prawnych; swoją wiedzą wspiera startupy w realizacji i komercjalizacji niebanalnych projektów z pogranicza nowych technologii, nauki i sztuki; aktywistka społeczna zaangażowana w krzewienie wiedzy na temat prawa, praworządności, ochronę prawa do prywatności i pomoc prawną osobom wykluczonym; w trakcie pracy doktorskiej z zakresu własności intelektualnej  w przedsiębiorstwie.

Moderacja: dr Maciej Kawecki – dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,  Uniwersytetu w Sztokholmie oraz Uniwersytetu J.W. Goethego we Frankfurcie nad Menem. Ukończył z wyróżnieniem Europejską Akademię Dyplomacji. Adwokat, koordynator prac nad reformą ochrony danych osobowych oraz dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji w latach 2016-2019.

KONTAKT / AUTOR
Piotr Węgierski
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy