Władza algorytmów. Cyfrowe portrety, które rządzą światem
Żyjemy w czasach Internetu i wszechobecnych algorytmów. To, co jeszcze do niedawna wydawało się jedynie fikcją i co stworzone zostało, by ułatwić nam odbiór treści dostosowanych do naszych zainteresowań, dziś rządzi naszym światem. Każda informacja, którą pozostawiamy w sieci, każde słowo, każdy ruch śledzony jest przez miliony algorytmów, które tworzą nasz cyfrowy portret i decydują o tym, co widzimy, z kim się komunikujemy, co czytamy i jakie decyzje podejmujemy.
2019-12-12, 14:39

Odkąd na łamach The Observer w 2017 r. ukazał się pierwszy artykuł o Cambridge świat wstrzymał oddech. Dzisiaj coraz głośniej mówi się o wykorzystaniu danych zgromadzonych przez Cambridge Analytica w wyborach prezydenckich w USA i referendum BREXiTowym. Dociera już do nas, że to, co sami stworzyliśmy, zaczyna nami rządzić, zmieniając rzeczywistość.

Czy wraz z zyskaniem wszelkich dobrodziejstw Internetu straciliśmy też wolność wyboru, prawa dostępu do informacji, prywatność, wolność słowa? Dokąd jako ludzkość zmierzamy? Czy sami wprowadziliśmy w życie wizję inwigilowanego na każdy sposób społeczeństwa opisanego przez Georga Orwella? Na te i inne pytania dotyczące przyszłości świata odpowiedzą podczas eksperci zaproszeni przez Wyższe Szkoły Bankowe podczas pierwszej #DebatyWSB: „Władza algorytmów. Nasze cyfrowe portrety, które rządzą światem.”

Gościem specjalnym spotkania będzie Michał Kosiński – psycholog społeczny, wykładowca Uniwersytetu Stanforda, data scientist zajmujący się badaniem ludzi poprzez pozostawiane przez nich cyfrowe ślady; Jeden z czołowych specjalistów w dziedzinie psychometrii na świecie, autor ponad 70 artykułów naukowych poświęconych tematyce cyfrowych profili, koordynator projektu myPersonality, w ramach którego 150 badaczy z całego świata przeanalizowało profile 8 milionów użytkowników Facebooka.

 

W debacie wezmą również udział: blogerka i felietonistka Kataryna, Maciej Gajek - dziennikarz, współautor podcastu „Instrukacja obsługi świata”, Monika Bartczak, wykładowca WSB w Toruniu, prawniczka, która specjalizuje się w tematach związanych z ochroną prywatności. Spotkanie poprowadzi dr Maciej Kawecki, Dziekan WSB w Warszawie, adwokat, koordynator prac nad reformą ochrony danych osobowych oraz dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji w latach 2016-2019.

Pierwsza #DebataWSB już 18.12.2019 roku o godz. 18.00 w Centrum Zielna, przy ul. Zielnej 37 w Warszawie. Wstęp na wydarzenie jest wolny, wystarczy pobrać bezpłatny bilet: https://evenea.pl/event/debatawsb/

 

Partnerem debaty jest Projekt PR

 

Prelegenci:

Michał Kosiński – psycholog społeczny, wykładowca Uniwersytetu Stanforda, data scientist zajmujący się badaniem ludzi poprzez pozostawiane przez nich cyfrowe ślady; Jeden z czołowych specjalistów w dziedzinie psychometrii na świecie, autor ponad 70 artykułów naukowych poświęconych tematyce cyfrowych profili, koordynator projektu myPersonality, w ramach którego 150 badaczy z całego świata przeanalizowało profile 8 milionów użytkowników Facebooka.

Katarzyna Sadło – zawodowo związana z trzecim sektorem, trenerka i konsultantka specjalizująca się w prawnych aspektach funkcjonowania organizacji pozarządowych. Aktywna komentatorka życia publicznego, pod pseudonimem Kataryna prowadziła jednego z pierwszych blogów politycznych w Polsce a ujawnienie jej tożsamości przez „Dziennik" stało się przyczynkiem do debaty o prawie do anonimowości osób zabierających głos w przestrzeni publicznej. Od niedawna felietonistka „Plusa MInusa”. Na twitterze obserwuje ją ponad 60 tysięcy osób.

Maciej Gajek – jest dziennikarzem „Newsweeka”, wydawcą strony głównej, stałym współpracownikiem „Forbes Women Polska” oraz redaktorem prowadzącym specjalnych wydań „Newsweeka” o nowych technologiach. Pisze o gospodarce cyfrowej oraz wpływie technologii na człowieka – zwłaszcza o tym, jak sztuczna inteligencja wpływa na biznes i społeczeństwo. Współprowadzi podcast „Instrukcja Obsługi Świata”.

Monika Bartczak – wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa do prywatności, prawa własności intelektualnej, nowych technologii i obszaru social – media; doradca przedsiębiorców, fundacji i konsultant kancelarii prawnych; swoją wiedzą wspiera startupy w realizacji i komercjalizacji niebanalnych projektów z pogranicza nowych technologii, nauki i sztuki; aktywistka społeczna zaangażowana w krzewienie wiedzy na temat prawa, praworządności, ochronę prawa do prywatności i pomoc prawną osobom wykluczonym; w trakcie pracy doktorskiej z zakresu własności intelektualnej  w przedsiębiorstwie.

Moderacja: dr Maciej Kawecki – dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,  Uniwersytetu w Sztokholmie oraz Uniwersytetu J.W. Goethego we Frankfurcie nad Menem. Ukończył z wyróżnieniem Europejską Akademię Dyplomacji. Adwokat, koordynator prac nad reformą ochrony danych osobowych oraz dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji w latach 2016-2019.

KONTAKT / AUTOR
Piotr Węgierski
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2023.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.