Premiery i debiuty na Literackim Sopocie
Już 20-23 sierpnia Sopot zaleje fala najnowszej literatury. Dzięki współpracy z wydawnictwami na festiwalu zostaną premierowo zaprezentowane książki kanadyjskich autorek i autorów. W tym roku z polskimi czytelnikami mogą się spotkać offline i online m.in. Michael Crummey, Esi Edugyan, Nicolas Dickner czy David Szalay. Oprócz premier na tegorocznych gości czekają również debiuty polskich twórców. Do grona gości dołączyli Jędrzej Napiecek, Barbara Sadurska, Wojtek Szot czy Natalka Suszczyńska.
2020-06-12, 12:36

„Podczas tegorocznej edycji zaprezentujemy tłumaczenia książek znanych kanadyjskich pisarzy – mówi Joanna Cichocka - Gula, dyrektorka festiwalu Literacki Sopot – Będą to premiery powieści i opowiadań, do tej pory nie mających tłumaczeń w języku polskim. Mimo różnych tematów, bohaterów tych książek łączy jedno - zmagają się z przeciwnościami losu za wszelką cenę, niezależnie od wieku, czy miejsca w którym się znajdują”.   

 

Na Literackim Sopocie odbędzie się premiera „Niewinnych” Michaela Crummeya (tłum. Michał Alenowicz, Wydawnictwo Wiatr od morza). Historia o przetrwaniu, w której brat i siostra stawiają czoła ograniczeniom ludzkiej wytrzymałości oraz własnej zdolności do lojalności i wybaczania. O zmaganiach z trudnościami będzie można przeczytać również w powieści „Nikolski” Nicolasa Dicknera (tłum. Magdalena Kamińska-Maurugeon, Wydawnictwo Pauza), w której drogi trzech postaci, urodzonych tysiące kilometrów od siebie, krzyżują się w Montrealu. Natomiast bohaterów "Turbulencji" Davida Szalaya (tłum. Dobromiła Jankowska, Wydawnictwo Pauza) na pierwszy rzut oka nic nie łączy. Wszystkich jednak powiążą loty. To powieść-układanka, której kompozycja, rozpoznawalna po przeczytaniu kilku rozdziałów, wciąga bez reszty. Powieść „Washington Black” Esi Edugyan (tłum. Bohdan Maliborski, Wydawnictwo Świat Książki) jest wśród tych książek najsmutniejsza - opowiada o 11-letnim chłopcu - niewolniku, zmuszanym do pracy na plantacji cukru na Barbadosie.  

 

„W tym roku dodajemy do programu pasmo „Debiuty”. Dzięki temu mam nadzieję, uda się uatrakcyjnić Literacki Sopot oraz zachęcić czytelników do czytania również naszych rodzimych autorów” - dodaje Joanna Cichocka - Gula. 

 

W sierpniu Jędrzej Napiecek opowie „O królu który uciekł” (Wydawnictwa Krytyki Politycznej), czyli „jednej z najbardziej popapranych opowieści o kryzysie władzy w historii Polski.” Barbara Sadurska zaprezentuje swoją „Mapę” – 7 opowiadań połączonych motywem piętnastowiecznej mapy świata. O „Pannie doktór Sadowskiej ” będzie się można dowiedzieć z książki (wydanej przez wyd. Dowody na istnienie), ale też z rozmowy z jej autorem – Wojtkiem Szotem, który swoją powieść oparł na historii bohaterki skandali międzywojennej Warszawy. Panna Sadowska była bowiem znana nie tylko jako lekarka czy naukowczyni, ale przede wszystkim jako kontrowersyjna feministka i lesbijka. O współczesności, czyli o prekariacie – klasie społecznej spod znaku ciągłej niepewności jutra przeczytamy w „Dropie” (wyd. Korporacja Ha!art) napisanej przez Natalkę Suszczyńską. 

 

Do tej pory organizatorzy potwierdzili:  

Spotkania autorskie z: Michaelem Crummey, Patrickem deWitt, Esi Edugyan, Davidem Szalayem oraz Madeliene Thien. 

Debacie o antropocenie z udziałem naukowców towarzyszyć będzie pokaz dokumentu Antropocen. Epoka człowieka” oraz spotkanie z twórcami: Jennifer Baichwal i Nicholasem de Penciera.  

Debatę o Marshalu McLuhanie, mediach współczesnych i fake newsach z udziałem Andrew McLuhana, Derricka de Kerckhove oraz Anny Nacher i Mirosława Filiciaka 

Debatę o rdzennych mieszkańcach Kanady z udziałem Tanyi Talagi, Stevena Coopera i Joanny Gierak-Onoszko. Debatę poprowadzi Monika Płatek.  

Debatę “Co można wyczytać z gry video”, w której swój udział zadeklarowali Marcin Blacha z CD Project Red, Sean Michaels i Miriam Verburg, Karolina Sulej i prowadzący Bartek Chaciński.  

Debata: „Klasyka: Reaktywacja Czy arcydzieła literatury potrzebują świeżych tłumaczeń?”. Dagny Kurdwanowska zaprasza na rozmowę z udziałem Anny Wasilewskiej, Wojciecha Charchalisa oraz Jakuba Ekiera  

Nogaś na plaży: Michał Nogaś porozmawia na plaży z Olgą Gitkiewicz, Mikołajem Łozińskim, Urszulą Zajączkowską, Maciejem Zarembą Bielawskim. 

W ramach cyklu H/historia bohaterami festiwalowych spotkań będą: Anne Applebaum, Dorota Karaś i Marek Sterlingow, Paweł P. Reszka, Mirosław Tryczyk 

 

Szczegółowy program festiwalu zostanie przedstawiony 20 czerwca 2020.  

 

 

Literacki Sopot jest przede wszystkim doskonałą okazją do spotkań z gośćmi, którzy dzielą się swoją niezwykłą wrażliwością i zmysłem obserwacji. Organizatorzy Festiwalu, dostarczając materiału do przemyśleń, stwarzają okazje, aby w miejscach nie zawsze konwencjonalnych zastanowić się nad sprawami ważnymi, o których w otaczającej nas rzeczywistości coraz częściej się zapomina. Sopot jest miastem sprzyjającym bezpośrednim kontaktom, miastem, w którym wybitny pisarz czy filozof jest niejako na wyciągnięcie ręki. Odbiorcy mogą poznać nie tylko autorów, których książki ukazują się w polskim tłumaczeniu. Mogą też poznać ich różne sposoby myślenia o świecie, charakter krajów, z których pochodzą oraz towarzyszące im odmienności kulturowe. 

 

W 2020 roku Festiwal Literacki Sopot zwyciężył w Sopocie w plebiscycie „Supermiasta” Gazety Wyborczej, siódma edycja festiwalu została uznana "Wydarzeniem Roku 2018" w plebiscycie Pomorskich Sztormów Gazety Wyborczej Trójmiasto, w 2016 roku głosami słuchaczy plebiscytu „Radiowego Domu Kultury” Programu Trzeciego Polskiego Radia Festiwal wygrał w kategorii „Wydarzenie”, w 2012 roku był zwycięzcą plebiscytu na Kulturalny Sztorm Roku 2012 organizowanego przez Gazetę Wyborczą Trójmiasto.  

 

W 2019 roku organizatorzy Festiwalu Literacki Sopot doprowadzili do powołania #KoalicjaLetnichFestiwaliLiterackich. Również w 2019 roku Literacki Sopot otrzymał  znak jakości EFFE Label przyznawany przez sieć europejskich festiwali EFFE. To symbol przynależności do grupy wyjątkowych i innowacyjnych wydarzeń kulturalnych na mapie Europy. 

 

 

Kontakt dla mediów:  
Marta Szadowiak, marta@projektpr.pl, tel. 502 404 394 

 

KONTAKT / AUTOR
Piotr Węgierski
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2023.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.