Edukacja społeczna w mediach, List otwarty do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zaangażowanie ambasadorów ze świata kultury, rozrywki i sportu, zaangażowanie 51 zespołów opieki paliatywno-hospicyjnej z całej Polski – Fundacja Hospicyjna aktywnie działa na rzecz poprawy sytuacji opiekunów rodzinnych. Jej najnowsza inicjatywa – Dzień Opiekuna Rodzinnego – ma na celu zwrócenie uwagi konieczność wprowadzenia systemowego wsparcia, umożliwiającego respektowanie praw opiekunów rodzinnych, ujętych w dziesięciu punktach. Jednym z punktów tego dnia będzie również publikacja wyników badań, dotyczących części opiekunów rodzinnych – tych członków rodzin, którzy opiekują się osobą starszą w swojej rodzinie. Jest to powiększająca się grupa z racji zmian demograficznych i starzenia się społeczeństwa.
Badanie, przeprowadzone metodą omnibusową dotyczyło m.in. wyobrażenia tego, kim jest i czym zajmuje się opiekun rodzinny osoby starszej, jak wyobrażamy sobie długotrwałą opiekę nad osobą niesamodzielną, ale także konfrontacji tych wyobrażeń z opiniami osób, które faktycznie mają pod opieką starszego członka rodziny. Badanie zostało przygotowane na zlecenie Fundacji Agory, która współpracuje z Fundacją Hospicyjną w zakresie poprawy sytuacji opiekunów rodzinnych w Polsce. Jego wyniki zostaną opublikowane 21 marca w papierowym wydaniu Gazety Wyborczej, a także na stronie Fundacji: www.fundacjahospicyjna.pl, a także na stronie www.hospicja.pl
Zespół Fundacji Hospicyjnej zachęca do czynnego zaangażowania się w pomoc opiekunom rodzinnym poprzez złożenie podpisu pod Listem otwartym o utworzenie przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zespołu ds. opiekunów nieformalnych, odpowiedzialnego za opracowanie systemu ich wsparcia, a następnie nadzorującego wprowadzanie go w życie.
Pełen tekst listu otwartego dostępny jest na stronie: http://bit.ly/petycjaFH lub za pośrednictwem strony hospicja.pl