21 marca. Wiosna, słońce, odpoczynek. Także dla opiekunów rodzinnych
Opiekunowie rodzinni - poświęcają często bardzo wiele, by zapewnić swoim bliskim niesamodzielnym jak najlepszą opiekę w domu. Przyjmując jej sprawowanie przez rodzinę za coś oczywistego, zapominamy, jak odpowiedzialne i wymagające jest to zadanie, szczególnie w przypadku opieki trwającej miesiące czy lata. Dlatego nie mamy wątpliwości, że Oni również zasługują na swoje święto. Fundacja Hospicyjna, organizator kampanii „Opiekun rodzinny – Samotny Bohater?” zaplanowało taki dzień na 21 marca.
2017-03-15, 11:33

Edukacja społeczna w mediach, List otwarty do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zaangażowanie ambasadorów ze świata kultury, rozrywki i sportu, zaangażowanie 51 zespołów opieki paliatywno-hospicyjnej z całej Polski – Fundacja Hospicyjna aktywnie działa na rzecz poprawy sytuacji opiekunów rodzinnych. Jej najnowsza inicjatywa – Dzień Opiekuna Rodzinnego – ma na celu zwrócenie uwagi konieczność wprowadzenia systemowego wsparcia, umożliwiającego respektowanie praw opiekunów rodzinnych, ujętych w dziesięciu punktach.  Jednym z punktów tego dnia będzie również publikacja wyników badań, dotyczących części opiekunów rodzinnych – tych członków rodzin, którzy opiekują się osobą starszą w swojej rodzinie. Jest to powiększająca się grupa z racji zmian demograficznych i starzenia się społeczeństwa.

Badanie, przeprowadzone metodą omnibusową dotyczyło m.in. wyobrażenia tego, kim jest i czym zajmuje się opiekun rodzinny osoby starszej, jak wyobrażamy sobie długotrwałą opiekę nad osobą niesamodzielną, ale także konfrontacji tych wyobrażeń z opiniami osób, które faktycznie mają pod opieką starszego członka rodziny. Badanie zostało przygotowane na zlecenie Fundacji Agory, która współpracuje z Fundacją Hospicyjną w zakresie poprawy sytuacji opiekunów rodzinnych w Polsce. Jego wyniki zostaną opublikowane 21 marca w papierowym wydaniu Gazety Wyborczej, a także na stronie Fundacji: www.fundacjahospicyjna.pl, a także na stronie www.hospicja.pl

Zespół Fundacji Hospicyjnej zachęca do czynnego zaangażowania się w pomoc opiekunom rodzinnym poprzez złożenie podpisu pod Listem otwartym o utworzenie przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zespołu ds. opiekunów nieformalnych, odpowiedzialnego za opracowanie systemu ich wsparcia, a następnie nadzorującego wprowadzanie go w życie.

Pełen tekst listu otwartego dostępny jest na stronie: http://bit.ly/petycjaFH lub za pośrednictwem strony hospicja.pl

KONTAKT / AUTOR
Piotr Węgierski
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2023.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.