„UrbanLab Gdynia to projekt, w którym mieszkańcy i mieszkanki mogą podnosić swoje umiejętności, kompetencje oraz realizować wymyślone przez siebie pomysły. Jest to projekt niezwykle ważny i powinien być realizowany nie tylko w Gdyni, ale także w pozostałych miastach. Każde z nich stoi przed wyzwaniami, a obecna sytuacja doskonalone pokazuje, że samorządowcy i mieszkańcy muszą ściśle ze sobą współpracować dla dobra wspólnego. Żadne rozwiązania nie pomogą, jeśli będziemy działać w pojedynkę. My wierzymy w mądrość naszych mieszkańców, dlatego pozwalamy im działać i dajemy im fundusze by ich pomysły mogły być realizowane” – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Dbając o bezpieczeństwo i zdrowie uczestników, Prezydent Miasta Gdyni, Wojciech Szczurek odwołał zaplanowaną na marzec konferencję „Miasta Świadome – globalne wyzwania, lokalne rozwiązania”. Równolegle powstawał natomiast ebook, w którym w nowoczesnej formie przedstawione zostały projekty i osoby zaangażowane w rozwój UrbanLab. Z racji przeniesienia konferencji na drugą połowę 2020 roku organizatorzy postanowili nie czekać i udostępnić ebook już teraz. Można go też pobrać klikając TUTAJ. Zachęcamy do czytania!
„Pomysł na urban laby w Polsce, a następnie wypracowanie w IRMiR koncepcji, według której są one pilotażowo wdrażane w Gdyni i w Rzeszowie, narodził się po zidentyfikowaniu braku tego typu instrumentów w Polsce. Narzędzie, jakim jest urban lab, ma służyć rozwiązywaniu zidentyfikowanych problemów miejskich i indukowaniu rozwoju lokalnego dzięki połączeniu komplementarnych potencjałów – sektora publicznego (urząd miasta), z potencjałami sektora społecznego (mieszkańcy, NGO), prywatnego (biznes) i nauki (uczelnie wyższe, instytucje naukowe i edukacyjne)” – zauważa Bartosz Piziak, przedstawiciel IRMiR (Instytutu Rozwoju Miast i Regionów).
„Jesteśmy dumni, że Gdynia może testować pilotażową formułę UrbanLabu. Sprawdzamy, które rozwiązania sprawdzają się dobrze, które należy usprawnić” – opowiada Aleksandra Markowska, dyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych. „Do tej pory wprowadziliśmy Inkubator Innowacji a w nim dwa projekty: Program Kompetencji Miejskich oraz Pomysł na Miasto”, ponadto ruszyły spotkania w ramach UrbanCafe i zasililiśmy gdyńską stronę z Otwartymi Danymi. Powołaliśmy Grupę Strategiczną, składającą się z ekspertów zarządzania miastem oraz Zespoły Tematyczne złożone z lokalnych ekspertów w określonej dziedzinie. O tych wszystkich projektach i planach na przyszłość można przeczytać w naszym ebooku. Zachęcamy do poznawania naszych miejskich aktywistów i oczywiście do dołączenia do kolejnych edycji poszczególnych programów”.
Ebook jest namiastką rozmów i debat, które miały odbyć się podczas konferencji. W związku ze zmianą sytuacji jest prologiem i zachętą do uczestnictwa w jesiennej edycji konferencji #becomingthecity. Wszelkie informacje będą na bieżąco dodawane na stronę internetową oraz na fanpage na Facebooku. Bądź online i #wGdyni!
Kontakt dla mediów: pr@projektpr.pl